Can't find what you need?
Contact Us
Home
Apply
Schedules
Schedules
Standings
Spring 2015 Results
Fall 2014 Results
Spring 2014 Results
Fall 2013 Results
Teams
Who's Playing
Associations
Weather Numbers
TCL Rep Contact Info
President Contact Info
Documents
CHALLENGEfest 2015
Links
About Us
Fields
Videos
Spring 2016 Page
Triad Challenge League
DIVISIONS
Find Game
Game #:
Archives
Results for 2014
Schedule
Standings
Under 11 Boys First Division Schedule
Saturday
9/6/2014
3:30 PM
#00037
H:
GRYSA PERUCHOS
A:
NTSC Strikeforce
6
4
Under 11 Boys First Division
HD-4
Friday
9/12/2014
5:30 PM
#00270
H:
Lnsc Munich
A:
IFC COPPERHEADS
5
6
Under 11 Boys First Division
Mazeppa 2A
Saturday
9/13/2014
3:00 PM
#00029
H:
YSA YADKIN RUSH
A:
NTSC Strikeforce
7
2
Under 11 Boys First Division
Yadkin County Park 07
Sunday
9/14/2014
4:00 PM
#00267
H:
NTSC Strikeforce
A:
LNSC MUNICH
0
8
Under 11 Boys First Division
King Soccer Complex 3A
Sunday
9/14/2014
4:00 PM
#00028
H:
YSA YADKIN RUSH
A:
IFC Copperheads
6
0
Under 11 Boys First Division
Yadkin County Park 07
Saturday
9/20/2014
12:00 PM
#00036
H:
IFC Copperheads
A:
NTSC Strikeforce
Under 11 Boys First Division
Statesville Complex 6A / Twisted Oak
Saturday
9/20/2014
3:30 PM
#00033
H:
GRYSA PERUCHOS
A:
IFC Copperheads
7
3
Under 11 Boys First Division
HD-4
Sunday
9/21/2014
3:30 PM
#00265
H:
GRYSA PERUCHOS
A:
Lnsc Munich
9
0
Under 11 Boys First Division
HD-4
Sunday
9/21/2014
4:00 PM
#00039
H:
NTSC Strikeforce
A:
YSA YADKIN RUSH
3
5
Under 11 Boys First Division
King Soccer Complex 3A
Sunday
9/28/2014
1:00 PM
#00271
H:
IFC Copperheads
A:
Lnsc Munich
3
3
Under 11 Boys First Division
Statesville Complex 6A / Twisted Oak
Sunday
10/5/2014
2:00 PM
#00027
H:
NTSC Strikeforce
A:
GRYSA PERUCHOS
1
5
Under 11 Boys First Division
King Soccer Complex 3A
Sunday
10/5/2014
4:00 PM
#00038
H:
IFC Copperheads
A:
YSA YADKIN RUSH
4
6
Under 11 Boys First Division
Statesville Complex 6A / Twisted Oak
Saturday
10/11/2014
5:00 PM
#00269
H:
YSA YADKIN RUSH
A:
Lnsc Munich
8
0
Under 11 Boys First Division
Yadkin County Park 07
Friday
10/17/2014
7:00 PM
#00268
H:
Lnsc Munich
A:
YSA Yadkin Rush
Under 11 Boys First Division
Mazeppa 2A
Saturday
10/18/2014
4:30 PM
#00266
H:
Lnsc Munich
A:
NTSC STRIKEFORCE
2
4
Under 11 Boys First Division
Mazeppa 2A
Sunday
10/19/2014
3:30 PM
#00032
H:
YSA Yadkin Rush
A:
GRYSA PERUCHOS
2
4
Under 11 Boys First Division
Yadkin County Park 07
Friday
10/24/2014
7:00 PM
#00264
H:
Lnsc Munich
A:
GRYSA PERUCHOS
0
5
Under 11 Boys First Division
Mazeppa 2B
Saturday
10/25/2014
3:30 PM
#00022
H:
GRYSA PERUCHOS
A:
YSA Yadkin Rush
4
3
Under 11 Boys First Division
HD-4
Sunday
10/26/2014
4:00 PM
#00023
H:
IFC Copperheads
A:
GRYSA PERUCHOS
1
8
Under 11 Boys First Division
Statesville Complex 6B / Twisted Oak
Saturday
11/1/2014
2:00 PM
#00026
H:
NTSC Strikeforce
A:
IFC COPPERHEADS
2
3
Under 11 Boys First Division
King Soccer Complex 3A
Wednesday
12/31/2014
Unscheduled
#00021
H:
TESC Challenge Red
A:
IFC COPPERHEADS
0
1
Under 11 Boys First Division
*** Forfeit ***
Wednesday
12/31/2014
Unscheduled
#00262
H:
LNSC MUNICH
A:
TESC Challenge Red
1
0
Under 11 Boys First Division
*** Forfeit ***
Wednesday
12/31/2014
Unscheduled
#00024
H:
NTSC STRIKEFORCE
A:
TESC Challenge Red
1
0
Under 11 Boys First Division
*** Forfeit ***
Wednesday
12/31/2014
Unscheduled
#00025
H:
TESC Challenge Red
A:
YSA YADKIN RUSH
0
1
Under 11 Boys First Division
*** Forfeit ***
Wednesday
12/31/2014
Unscheduled
#00263
H:
TESC Challenge Red
A:
LNSC MUNICH
0
1
Under 11 Boys First Division
*** Forfeit ***
Wednesday
12/31/2014
Unscheduled
#00030
H:
TESC Challenge Red
A:
GRYSA PERUCHOS
0
1
Under 11 Boys First Division
*** Forfeit ***
Wednesday
12/31/2014
Unscheduled
#00031
H:
IFC COPPERHEADS
A:
TESC Challenge Red
1
0
Under 11 Boys First Division
*** Forfeit ***
Wednesday
12/31/2014
Unscheduled
#00034
H:
TESC Challenge Red
A:
NTSC STRIKEFORCE
0
1
Under 11 Boys First Division
*** Forfeit ***
Wednesday
12/31/2014
Unscheduled
#00035
H:
YSA YADKIN RUSH
A:
TESC Challenge Red
1
0
Under 11 Boys First Division
*** Forfeit ***
Wednesday
12/31/2014
Unscheduled
#00040
H:
GRYSA PERUCHOS
A:
TESC Challenge Red
1
0
Under 11 Boys First Division
*** Forfeit ***
Past 24 Hours
Past 3 Days
Past Week
Past 10 Days
Under 11 Boys First Division Standings
Details
Group A
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD3
Pts
TB
1.
Grysa Peruchos
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD3
Pts
TB
10
10
0
0
50
14
36
22
30
2.
YSA Yadkin Rush
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD3
Pts
TB
9
7
2
0
39
17
22
12
21
3.
IFC Copperheads
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD3
Pts
TB
9
4
4
1
22
37
-15
-7
13
4.
Lnsc Munich
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD3
Pts
TB
9
3
5
1
20
35
-15
-7
10
5.
NTSC Strikeforce
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD3
Pts
TB
9
3
6
0
18
36
-18
-10
9
6.
TESC Challenge Red
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD3
Pts
TB
10
0
10
0
0
10
-10
-10
0
Click any team name to see the full schedule for that team.
For further information on the standings, contact the tournment director
All
Fit on Page
Administrative Functions
Publish
Extract all games in the schedule to a spreadsheet on your computer
Refresh all of the hardcopy schedules AND standings
Reset divisons with crossover games
Enter a game number to go to the division that includes that game
Update the text that will be displayed when the schedules are offline
Add Offline Text
Update the text that will be displayed on the schedule page when the schedules are online
Add Schedule Text
Update the text that will be displayed on the standings page when the schedules are online
Add Standings Text
Update the text that will be displayed onthe bracket page when the schedules are online
Add Bracket Text
Update the text that will print on the bottom of the schedule printouts
Add Text to Print-out
Screen to display standings which can be displayed on a large monitor for teams
Spin
Schedule Options for all Divisions
Default Division
All
Under 10 Girls First Division
Under 10 Boys First Division
Under 11 Boys First Division
Under 11/12 Girls
Under 12 Boys First Division
Under 13 Girls First Division
Under 13 Boys First Division
Under 14 Girls First Division
Under 14 Boys First Division
Under 15/16 Girls First Division
Under 17/18 Girls First Division
Default Round
1
Post Scores
Yes
No
No Points
Group Display
Team Only
Club/Team
Team/Club
Team/State
Division Menu
3 Level (U18)
3 Level (90)/91
3 Level 90/(91)
Division only
Custom
Schedule
By Venue
Schedule
By Club
Game Sort
Date, Time, Field
Date, Field, Time
Hide UnScheduled
Public
Staff
First Display Day
Last Display Day
Start next day at midnight
Full Div.
Report
Codes
Link
H/A
Schedules
Standings
Brackets
Scheduling Options for Under 11 Boys First Division
Division Name
Division Note
No Note Displayed
Do NOT set the MAX score Differential unless you want to BLOCK entry of scores that are higher (e.g. if you set the Max to 4, a 9-1 game will be recorded as 5-1.
This is not that same as setting tiebreakers in the scoring rules
).
Max Score Differential
N/A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Set differential by division
Post Scores
Yes
No
Scoring Rules
Default
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Show Games
Yes
No
Clear team overrides so system can update games
All Divisions
Set all games 'based on points' using the current point results
All Divisions
Lock the games 'based on points' in this division so the system does not change teams. Set all games to "counting games" and unlock standings.
All Divisions
Lock the division so the system does not change the standings/points
Standings
Games Played
Wins
Losses
Ties
Percent
Goals For
Goals For Max
Goals Against
Goals Against Max
Percent
Goal Differential
Goal Differential Max
Points
Tie Breaker
Show
Links
All
Win/Tie/Loss
Sequence
Age/Sex
Name
Sex/Name
Age/Sex Rev
Game Information
Add a Game
Refresh
Game date and time
Enter date only
Enter date only (Show pending)
Unscheduled
Date:
Time:
Home Score:
Away Score:
Overtime
Shootout
Dbl Forfeit
Forfeit
Text Msg
Select Home Team
Determine by points
Determine from prior game
Override
Home:
Winner
Loser
Select Away Team
Determine by points
Determine from prior game
Override
Away:
Winner
Loser
Select a Venue/Field
Type in a field name
Venue:
Field:
Venue:
Type:
Round Robin
Consolation
Play In
Final
Semi Final
Quarter Final
Sweet 16
Round of 32
Round of 64
Round of 128
Round of 256
Third Place
Fifth Place
Seventh Place
Ninth Place
Eleventh Place
Thirteenth Place
Fifteenth Place
Seventeenth Place
Nineteenth Place
Twenty-first Place
Twenty-third Place
Twenty-fifth Place
Twenty-seventh Place
Twenty-ninth Place
Final (Gold)
Final (Silver)
Final (Bronze)
Final (Seeding)
Final (Cust)
Final - If Necessary
To Winner Bracket
Points game
- Game counts in standings
Game was cancelled
Advanced Options
Home Card
Code
Away Card
Cards
Override Points:
Home:
NO
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
00
-1
-2
-3
-4
-5
-6
-7
-8
-9
-10
Away:
NO
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
00
-1
-2
-3
-4
-5
-6
-7
-8
-9
-10
Crew
Icons
Home
Away
SincSports Only
Round:
Game:
Division:
Game:
Update Game 2 (Group and TeamNo)
0
0
U11M01
TRIAD
2014
TRIAD
Y
0
Under 11 Boys First Division
2014
1/1/1900
Set Max Differential
Schedule View
From
To
GO
Get in Sinc
Contact Us
LOGIN
LOGIN
TRIAD
0
SincSports Alert
Handle Alert