MENU
Contact Event
Event Tasks
My Account
Login to view your account
Soccer in college
Colleges
Tournaments
Leagues
Teams
Athletes
USA Rank
How USA Rank works
View Rankings
SincSports
Sinc My Team
Upcoming Events
Promote Your Event
Help & Support
Searchable Help
Contact Us
HOME
REGISTER/ITP
TEAMS/SCHEDULES
Schedules
Team List
Standings
Rcrd A Gme Rslt REF ONLY
Schedule Changes
DOCS & INFO
FIELDS
STATE CUP
FALL
PAST RESULTS
Fall 2023 Results
Spring 2023 Results
Fall 2022 Results
Spring 2022 Results
Fall 2021 Results
Spring 2021 Results
Spring 2020 Results
NL PIED CONF (NLPC)
Piedmont Conf (PC) Site
NCYSA PC Nom Criteria
13U PC Playoffs
Log In / Sign Up
People Search
Event Search
USA Rank ID
Search
Can't find what you need?
Contact Us
DIVISIONS
VENUES
CLUBS
Find Game
Game #:
Archives
Results for 2020
Schedule
Standings
NC Rush Triad (NCRT) Schedule
Not Scheduled
Pending
#18883
H:
06 TESC RED
A:
06 CSA FFLA-EVO
14UB 1st WEST
Not Scheduled
Pending
#19322
H:
05 CISC BLUE BRONCOS
A:
05 TESC RED
15UB 1st PIEDMONT
Not Scheduled
Pending
#19491
H:
A:
05 TESC BLACK
15UB 2nd WEST1
Not Scheduled
Pending
#20249
H:
03 CISC NORTH LKN BLUE
A:
03 TESC RED
17UB 2nd PIEDMONT
Saturday
2/15/2020
2:00 PM
#17520
H:
CISC 08 NORTH NM TAN
A:
08 TESC BLACK
3
2
12UB 2nd WEST1
Bradford District Park 02A
Saturday
2/15/2020
2:00 PM
#20537
H:
01 TESC ELITE RED
A:
01 OCSA COASTAL CREW
19UB PREMIER
Clemmons Middle School 2
Saturday
2/15/2020
4:00 PM
#16579
H:
09 TESC BLACK
A:
09 CSA HUNTERSVILLE KING
2
1
11UB 2nd WEST1
Clemmons Middle School 2
Sunday
2/16/2020
10:00 AM
#19493
H:
05 NCF WEST GOLD
A:
05 TESC BLACK
1
1
15UB 2nd WEST1
Truist SP 02 - Flow Auto
Sunday
2/16/2020
1:00 PM
#20548
H:
01 CSA SOUTH ELITE
A:
01 TESC ELITE RED
0
10
19UB PREMIER
OrthoCarolina 01
Sunday
2/16/2020
2:00 PM
#17517
H:
08 TESC BLACK
A:
08 NCF EAST SILVER
6
0
12UB 2nd WEST1
Meadowlark MS 1
Sunday
2/23/2020
10:00 AM
#16589
H:
09 TESC BLACK
A:
09 CSA CHARLOTTE BLUE
0
4
11UB 2nd WEST1
Clemmons Middle School 1A
Sunday
2/23/2020
11:30 AM
#18187
H:
07 TESC RED
A:
07 HFC WHITE
10
0
13UB 1st WEST
Clemmons Middle School 2
Sunday
2/23/2020
4:00 PM
#19492
H:
05 TESC BLACK
A:
05 NCFC WHITE DCH
2
2
15UB 2nd WEST1
Clemmons Middle School 2
Friday
2/28/2020
6:30 PM
#18889
H:
06 NCF ELITE
A:
06 TESC RED
2
1
14UB 1st WEST
Smith 01
Saturday
2/29/2020
1:00 PM
#18910
H:
06 TESC RED
A:
06 YSA INTIMIDATORS
7
1
14UB 1st WEST
Clemmons Middle School 2
Saturday
2/29/2020
2:00 PM
#20273
H:
03 CISC NORTH NM TAN
A:
03 TESC RED
17UB 2nd PIEDMONT
Bailey Road 2
Saturday
2/29/2020
2:30 PM
#17526
H:
08 TESC BLACK
A:
08 ACFC THUNDER
3
1
12UB 2nd WEST1
Clemmons Middle School 1A
Saturday
2/29/2020
4:00 PM
#19320
H:
05 TESC RED
A:
05 CVYSA BLAST BLUE
2
0
15UB 1st PIEDMONT
Clemmons Middle School 2
Sunday
3/1/2020
12:00 PM
#20538
H:
01 TUSA WAKE BLUE
A:
01 TESC ELITE RED
0
8
19UB PREMIER
WakeMed SP 04
Sunday
3/1/2020
3:00 PM
#19309
H:
05 TESC RED
A:
05 CSA NORTH/HVILLE KING
7
0
15UB 1st PIEDMONT
Clemmons Middle School 2
Friday
3/6/2020
6:00 PM
#19495
H:
05 URYSA SUMMERFIELD RED
A:
05 TESC BLACK
5
1
15UB 2nd WEST1
Summerfield Athletic Park
Friday
3/6/2020
7:30 PM
#16421
H:
09 NCF EAST GOLD
A:
09 TESC RED
1
3
11UB 1st PIEDMONT
Smith 02
Saturday
3/7/2020
1:00 PM
#19303
H:
05 YCVSC EAGLES ORANGE
A:
05 TESC RED
5
1
15UB 1st PIEDMONT
Anna Brooks Field 2 at Conover YMCA
Saturday
3/7/2020
2:00 PM
#20554
H:
01 TESC ELITE RED
A:
01 HFC RED
3
0
19UB PREMIER
Clemmons Middle School 2
Saturday
3/7/2020
UNVERIFIED
4:00 PM
#17522
H:
08 TESC BLACK
A:
08 CSA CHARLOTTE BLUE
4
2
12UB 2nd WEST1
Clemmons Middle School 2
Sunday
3/8/2020
11:00 AM
#18905
H:
05 HFC White
A:
06 TESC RED
1
2
14UB 1st WEST
J.B. Lewis 02
Sunday
3/8/2020
4:00 PM
#20272
H:
03 NCF WEST SILVER
A:
03 TESC RED
2
0
17UB 2nd PIEDMONT
Truist SP 01
Saturday
3/14/2020
10:00 AM
#20539
H:
01 TESC ELITE RED
A:
01 NCFC ELITE
19UB PREMIER
Clemmons Middle School 2
Saturday
3/14/2020
12:00 PM
#19317
H:
05 TESC RED
A:
05 MYSA LIVERPOOL
15UB 1st PIEDMONT
Clemmons Middle School 2
Saturday
3/14/2020
2:00 PM
#19499
H:
05 TESC BLACK
A:
05 BSC Cardinal
15UB 2nd WEST1
Clemmons Middle School 2
Saturday
3/14/2020
4:00 PM
#18861
H:
06 TESC RED
A:
06 HFC HENDERSONVILLE WHT
14UB 1st WEST
Clemmons Middle School 2
Sunday
3/15/2020
11:00 AM
#18193
H:
07 TESC RED
A:
07 PTFC WHITE
13UB 1st WEST
Clemmons Middle School 2
Sunday
3/15/2020
2:00 PM
#20529
H:
01 TESC ELITE RED
A:
01 TUSA WAKE GOLD NORTH
19UB PREMIER
Clemmons Middle School 2
Sunday
3/15/2020
3:15 PM
#16616
H:
09 YSA UNITED
A:
09 TESC BLACK
11UB 2nd WEST1
Yadkin County Park 04A
Friday
3/20/2020
7:30 PM
#17540
H:
08 NCF WEST SILVER
A:
08 TESC BLACK
12UB 2nd WEST1
Truist SP 04B - Flow Auto
Saturday
3/21/2020
11:00 AM
#18878
H:
06 TESC RED
A:
06 CSA NORTH/HVILLE ELITE
14UB 1st WEST
Clemmons Middle School 2
Saturday
3/21/2020
2:00 PM
#20534
H:
01 TUSA GOLD
A:
01 TESC ELITE RED
19UB PREMIER
Herndon Championship (Turf)
Saturday
3/21/2020
2:00 PM
#18214
H:
07 CSA CHARLOTTE LIGA
A:
07 TESC RED
13UB 1st WEST
OrthoCarolina 04
Saturday
3/21/2020
4:00 PM
#16424
H:
09 NCFC NAVY SOUTH
A:
09 TESC RED
11UB 1st PIEDMONT
Thomas Brooks Park 2 (Turf)
Sunday
3/22/2020
10:00 AM
#19321
H:
05 CISC NORTH NM BLUE
A:
05 TESC RED
15UB 1st PIEDMONT
Bailey Road 3
Sunday
3/22/2020
1:30 PM
#17516
H:
08 CSA NORTH KING
A:
08 TESC BLACK
12UB 2nd WEST1
Frank Liske Park 08
Sunday
3/22/2020
1:30 PM
#18213
H:
07 YSA THUNDER
A:
07 TESC RED
13UB 1st WEST
Yadkin County Park 02
Sunday
3/22/2020
3:00 PM
#18909
H:
06 CSA CHARLOTTE KING
A:
06 TESC RED
14UB 1st WEST
OrthoCarolina 05
Saturday
3/28/2020
10:00 AM
#19494
H:
05 TESC BLACK
A:
05 PTFC WHITE
15UB 2nd WEST1
Clemmons Middle School 2
Saturday
3/28/2020
12:00 PM
#17511
H:
08 CSA HUNTERSVILLE KING
A:
08 TESC BLACK
12UB 2nd WEST1
North Meck Pk 1
Saturday
3/28/2020
12:00 PM
#18908
H:
06 WCWAA BLACK
A:
06 TESC RED
14UB 1st WEST
Weddington Optimist Park 01
Saturday
3/28/2020
2:00 PM
#16588
H:
09 TESC BLACK
A:
09 CSA CHARLOTTE ROMA G
11UB 2nd WEST1
Meadowlark MS 1
Saturday
3/28/2020
2:00 PM
#20274
H:
03 WCWAA SILVER
A:
03 TESC RED
17UB 2nd PIEDMONT
Weddington Optimist Park 01
Sunday
3/29/2020
10:00 AM
#19502
H:
05 TESC BLACK
A:
05 CISC NORTH LKN BLUE
15UB 2nd WEST1
Clemmons Middle School 2
Sunday
3/29/2020
11:30 AM
#19314
H:
05 HCSA UNITED GOLD
A:
05 TESC RED
15UB 1st PIEDMONT
Ted Mackorell SC 02
Sunday
3/29/2020
1:00 PM
#16423
H:
09 NCFC GOLD DCH
A:
09 TESC RED
11UB 1st PIEDMONT
Triangle Day School Soccer
Sunday
3/29/2020
2:00 PM
#20276
H:
03 YSA YADKIN RUSH
A:
03 TESC RED
17UB 2nd PIEDMONT
Yadkin County Park 02
Friday
4/3/2020
6:00 PM
#20266
H:
03 NCF WEST ROYAL
A:
03 TESC RED
17UB 2nd PIEDMONT
Truist SP 02 - Flow Auto
Friday
4/3/2020
6:15 PM
#16422
H:
09 NCF WEST GOLD
A:
09 TESC RED
11UB 1st PIEDMONT
Truist SP 09A - Foothills Brewery
Friday
4/3/2020
6:30 PM
#18906
H:
06 CVYSA BLAST BLUE
A:
06 TESC RED
14UB 1st WEST
Pepsi RSC 5
Friday
4/3/2020
7:30 PM
#16604
H:
09 NCF WEST ELITE JRS.
A:
09 TESC BLACK
11UB 2nd WEST1
Truist SP 09A - Foothills Brewery
Saturday
4/4/2020
10:00 AM
#20257
H:
03 TESC RED
A:
03 URYSA SUMMERFIELD RED
17UB 2nd PIEDMONT
Clemmons Middle School 2
Saturday
4/4/2020
12:00 PM
#19319
H:
05 TESC RED
A:
05 NCF CENTRAL GOLD
15UB 1st PIEDMONT
Clemmons Middle School 2
Saturday
4/4/2020
2:00 PM
#18907
H:
06 TESC RED
A:
06 CSA CHARLOTTE LIGA
14UB 1st WEST
Clemmons Middle School 2
Saturday
4/4/2020
4:00 PM
#18216
H:
07 TESC RED
A:
07 CISC EAST CAB BLUE
13UB 1st WEST
Clemmons Middle School 2
Sunday
4/5/2020
10:00 AM
#18217
H:
07 CISC SOUTH MAT BLUE
A:
07 TESC RED
13UB 1st WEST
Matthews Sportsplex #05
Sunday
4/5/2020
12:00 PM
#16600
H:
09 CSA HUNTERSVILLE ROMA
A:
09 TESC BLACK
11UB 2nd WEST1
North Meck Pk 1
Sunday
4/5/2020
4:00 PM
#19474
H:
05 NCF EAST SILVER
A:
05 TESC BLACK
15UB 2nd WEST1
BP 07
Sunday
4/19/2020
12:00 PM
#16591
H:
09 TESC BLACK
A:
09 CISC BLUE BRONCOS
11UB 2nd WEST1
Meadowlark MS 1
Sunday
4/19/2020
2:00 PM
#16420
H:
09 TESC RED
A:
09 NCFC RED NORTH
11UB 1st PIEDMONT
Saturday
5/2/2020
12:00 PM
#18215
H:
07 TESC RED
A:
07 HCSA UNITED GOLD
13UB 1st WEST
Clemmons Middle School 2
Saturday
5/2/2020
2:00 PM
#20277
H:
03 TESC RED
A:
03 NCF EAST SILVER
17UB 2nd PIEDMONT
Clemmons Middle School 2
Saturday
5/2/2020
2:00 PM
#16403
H:
09 NCF CENTRAL GOLD
A:
09 TESC RED
11UB 1st PIEDMONT
Truist SP 09A - Foothills Brewery
Saturday
5/2/2020
3:30 PM
#16582
H:
09 NCF WEST SILVER
A:
09 TESC BLACK
11UB 2nd WEST1
Truist SP 09B - Foothills Brewery
Sunday
5/3/2020
11:00 AM
#18218
H:
07 TESC RED
A:
07 SGCSA STRIKERS
13UB 1st WEST
Clemmons Middle School 2
Sunday
5/3/2020
1:00 PM
#20275
H:
03 TESC RED
A:
03 SASL FURY
17UB 2nd PIEDMONT
Clemmons Middle School 2
Sunday
5/3/2020
2:00 PM
#17518
H:
08 TESC BLACK
A:
08 PTFC BRONZE
12UB 2nd WEST1
Meadowlark MS 1
Friday
5/8/2020
6:00 PM
#16592
H:
09 PTFC 2010 SELECT JRS
A:
09 TESC BLACK
11UB 2nd WEST1
Phillips Park 1
Friday
5/8/2020
7:15 PM
#16428
H:
09 PTFC BLACK
A:
09 TESC RED
11UB 1st PIEDMONT
Phillips Park 1
Saturday
5/9/2020
10:00 AM
#19485
H:
05 URYSA SUMMERFIELD WHITE
A:
05 TESC BLACK
15UB 2nd WEST1
Summerfield Athletic Park
Saturday
5/9/2020
1:00 PM
#17519
H:
08 CISC NORTH NM BLUE
A:
08 TESC BLACK
12UB 2nd WEST1
Mazeppa Park 02B
Sunday
5/10/2020
2:00 PM
#16590
H:
09 TESC BLACK
A:
09 CISC NORTH LKN BLUE
11UB 2nd WEST1
Meadowlark MS 1
Sunday
5/10/2020
4:00 PM
#18182
H:
07 TESC RED
A:
07 CSA MATTHEWS/MH KING
13UB 1st WEST
Clemmons Middle School 2
Past 24 Hours
Past 3 Days
Past Week
Past 10 Days
Click any team name to see the full schedule for that team.
For further information on the standings, contact the tournment director
All
Fit on Page
Administrative Functions
Publish
Extract all games in the schedule to a spreadsheet on your computer
Refresh all of the hardcopy schedules AND standings
Reset divisons with crossover games
Enter a game number to go to the division that includes that game
Update the text that will be displayed when the schedules are offline
Add Offline Text
Update the text that will be displayed on the schedule page when the schedules are online
Add Schedule Text
Update the text that will be displayed on the standings page when the schedules are online
Add Standings Text
Update the text that will be displayed onthe bracket page when the schedules are online
Add Bracket Text
Update the text that will print on the bottom of the schedule printouts
Add Text to Print-out
Screen to display standings which can be displayed on a large monitor for teams
Spin
Schedule Options for all Divisions
Default Division
All
11UG 1st EAST
11UG 1st WEST
11UG 2nd EAST1
11UG 2nd EAST2
11UG 2nd WEST1
11UG 2nd WEST2
11UG 3rd PIEDMONT (H/A)
11UG 3rd WEST (H/A)
11UB 1st EAST
11UB 1st PIEDMONT
11UB 1st WEST
11UB 2nd EAST1
11UB 2nd EAST2
11UB 2nd WEST1
11UB 2nd WEST2
11UB 2nd WEST3
11UB 3rd EAST (H/A)
11UB 3rd WEST1 (H/A)
11UB 3rd WEST2
11UB 3rd WEST3
12UG 1st EAST
12UG 1st PIEDMONT
12UG 1st WEST
12UG 2nd EAST
12UG 2nd WEST
12UG 3rd WEST
12UG 3rd PIEDMONT (H/A)
12UB 1st EAST1
12UB 1st EAST2
12UB 1st WEST1
12UB 1st WEST2
12UB 2nd EAST1
12UB 2nd EAST2
12UB 2nd WEST1
12UB 2nd WEST2
12UB 3rd WEST1 (H/A)
12UB 3rd WEST2
13UG NLPC
13UG ELITE EAST
13UG ELITE WEST
13UG 1st EAST (H/A)
13UG 1st WEST (H/A)
13UG 2nd EAST
13UG 2nd WEST
13UG 3rd WEST
13UB NLPC
13UB ELITE EAST
13UB ELITE WEST
13UB 1st EAST1
13UB 1st EAST2
13UB 1st WEST
13UB 2nd EAST
13UB 2nd PIEDMONT
13UB 2nd WEST1
13UB 2nd WEST2
13UB 3rd WEST
13UB 3rd EAST (H/A)
14UG NLPC
14UG PREMIER
14UG 1st EAST
14UG 1st WEST
14UG 2nd EAST
14UG 2nd PIEDMONT
14UG 2nd WEST
14UG 3rd WEST
14UB NLPC
14UB PREMIER (H/A)
14UB 1st EAST
14UB 1st WEST
14UB 2nd EAST1
14UB 2nd EAST2
14UB 2nd PIEDMONT
14UB 2nd WEST
14UB 3rd EAST (H/A)
14UB 3rd PIEDMONT (H/A)
14UB 3rd WEST (H/A)
15UB PREMIER
15UB 1st EAST
15UB 1st PIEDMONT
15UB 1st WEST
15UB 2nd EAST1
15UB 2nd EAST2
15UB 2nd WEST1
15UB 2nd WEST2
15UB 2nd WEST3
15/16UG OSL
16UB PREMIER
16UB 1st EAST
16UB 1st WEST
16UB 2nd EAST1
16UB 2nd EAST2
16UB 2nd EAST3
16UB 2nd WEST1
16UB 2nd WEST2
17UB PREMIER
17UB 1st EAST
17UB 1st WEST
17UB 2nd EAST1
17UB 2nd EAST2
17UB 2nd PIEDMONT
17UB 2nd WEST
18UB PREMIER
18UB 1st EAST
18UB 1st WEST
18UB 2nd EAST
18UB 2nd WEST (H/A)
19UB PREMIER
19UB 1st EAST
19UB 1st WEST
Default Round
1
Post Scores
Yes
No
No Points
Group Display
Team Only
Club/Team
Team/Club
Team/State
Division Menu
3 Level (U18)
3 Level (90)/91
3 Level 90/(91)
Division only
Custom
Schedule
By Venue
Schedule
By Club
Game Sort
Date, Time, Field
Date, Field, Time
Hide UnScheduled
Public
Staff
First Display Day
Last Display Day
Start next day at midnight
Full Div.
Report
Codes
Link
H/A
Schedules
Standings
Brackets
Standings
Games Played
Wins
Losses
Ties
Percent
Goals For
Goals For Max
Goals Against
Goals Against Max
Percent
Goal Differential
Goal Differential Max
Points
Tie Breaker
Show
Links
All
Win/Tie/Loss
Sequence
Age/Sex
Name
Sex/Name
Age/Sex Rev
Game Information
Add a Game
Refresh
Game date and time
Enter date only
Enter date only (Show pending)
Unscheduled
Date:
Time:
Home Score:
Away Score:
Overtime
Shootout
Dbl Forfeit
Forfeit
Text Msg
Select Home Team
Determine by points
Determine from prior game
Override
Home:
Winner
Loser
Select Away Team
Determine by points
Determine from prior game
Override
Away:
Winner
Loser
Select a Venue/Field
Type in a field name
Venue:
Field:
Venue:
Type:
Round Robin
Consolation
Play In
Final
Semi Final
Quarter Final
Sweet 16
Round of 32
Round of 64
Round of 128
Round of 256
Third Place
Fifth Place
Seventh Place
Ninth Place
Eleventh Place
Thirteenth Place
Fifteenth Place
Seventeenth Place
Nineteenth Place
Twenty-first Place
Twenty-third Place
Twenty-fifth Place
Twenty-seventh Place
Twenty-ninth Place
Final (Gold)
Final (Silver)
Final (Bronze)
Final (Seeding)
Final (Cust)
Final - If Necessary
To Winner Bracket
Points game
- Game counts in standings
Game was cancelled
Advanced Options
Home Card
Code
Away Card
Cards
Override Points:
Home:
NO
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
00
-1
-2
-3
-4
-5
-6
-7
-8
-9
-10
Away:
NO
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
00
-1
-2
-3
-4
-5
-6
-7
-8
-9
-10
Crew
Icons
Home
Away
SincSports Only
Round:
Game:
Division:
Game:
Update Game 2 (Group and TeamNo)
0
0
Y
NCCSL
2020
NCCSL
NC000
teamclub
Y
1
NoCodes
NC157
NC Rush Triad (NCRT)
NC
2020
1/1/1900
Y
Set Max Differential
Schedule View
From
To
SINC Content Manager